Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Botanik -  Çicek Bakımı için İpuçları
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
AnGeL
Anadolu Yakası
Yaş : 63
Cinsiyet : Bayan
Kayıt : 19 Mayis 2008 Pazartesi
Durum : Offline
Çicek Bakımı için İpuçları 8 Mayis 2009 Cuma 14:52:04
Evinize baharı getirmek için ilkbahara has çiçekleri satın alma vakti geldi. Laleler, nergisler ve zambaklar açtı bile.


Hercai menekşeler heyecanlı, küpe çiçeği saksısının değişmesini, taze humuslu toprağa kavuşmayı heyecanla bekliyor. Bahar demek, çiçekler için tazelenme vakti demek. İşte size çiçek bakımı için ipuçları.

AÇELYA: Salonların baş köşesini işgal eden, kış boyunca uyuyan bitkiler için tazelenme ve çiçeklenme zamanı ilkbahar. Mesela açelya, güneşi pek sevmez ama salonlarda pencere kenarlarında olmayı sever. Akşamları yapraklarına su serpilmesini ister. Küçük orman gülü olarak bilinen açelyanın bol ve değişik renklerde çiçeği vardır.

KÜPE ÇİÇEĞİ: Küpe çiçeği, eskiden neredeyse her evde vardı. Bahar ayları bu çiçeği hatırlamak için iyi bir fırsat. Çok güzel çiçeklere sahip küpe çiçeği gölgeyi ve suyu sever. Kuytuya konulabilir. Askılı saksılara ekilmesi iyi olur. Görüntüsü güzeldir. Şu dönemlerde küpe çiçeğinin saksısı değiştirilmelidir. Güneşten uzak tutun ve yaz aylarında yapraklarına ara sıra su püskürtün.

ÇUHA ÇİÇEĞİ: Çok güzel bir ilk bahar çiçeğidir. Bahçede de, saksıda da yetiştirilebilir. Soğuğa dayanıklıdır ve nemi sever. Baharda çok güzel çiçek açar. Yerini severse ürer.

GLOKSİNYA: Afrika menekşesinin akrabası olan bu bitkinin de çok güzel çiçekleri vardır. Çiçekçiler, satın alırken çok sayıda goncası olmasına dikkat etmenizi öneriyor. Direkt güneşe koymayın ve toprağını daima nemli tutun. İlkbaharda saksısını değiştirip taze humuslu toprağa ekin.

CAM GÜZELİ: Bu bitkide eskiden neredeyse her evde olurdu. Çok güzel çiçekleri vardır. Nazlı bir çiçektir, bu sebeple yetiştirilmesi zordur. Soğuğa karşı hassastır. Aşırı su verilirse çürür, çiçek dikkatli sulanmalı. Cam güzeli, güneşi çok sever.

HERCAİ MENEKŞE: İlkbahar ve yaz çiçeği olan hercai menekşe de bir zamanlar her evde bulunan bir çiçektir. Kolay yetişir ve güneş sever. Hatırlamakta fayda var.

HÜSNÜ YUSUF: Güzel kokulu bir karanfildir. Vakti zamanında şair karanfili olarak nam salmış. Bahçe bitkisi olduğu gibi saksıda da yetişiyor. Güzel kokusu ve ebruli çiçekleriyle, popüler kesme çiçekler arasında yer alıyor. Evde yetiştirebilirsiniz.

Çiçekleri sevin, ömürleri uzun olsun

Saksısını değiştirmeye gerek olmayan bitkilerinizin yenilenmesi için üst kısmından 2-3 cm’lik toprağı köklerine zarar vermeden alın. Yerine gübreli yeni toprak serin ve sulayın.

2 haftada bir suda eriyen gübre ile sulamak, bitkinin besin ihtiyacını karşılar. Fakat mevsimlik çiçeklerde aşırı besin vermemek gerek.

Tropik bitkiler için ve özellikle nemin az olduğu ortamlarda gerekli nemi sağlamak için çakıllı tepsi yöntemi kullanılabilir. Afrika menekşesi, dua çiçeği ve yaprak begonyası gibi çiçekler de bunlara dahil. Bunlar ve tropik bitkiler için geniş ve derin bir saksı tabağının dibine küçük çakıl taşları serilir. Saksı bunun üzerine yerleştirilir. Tabakta saksının dibine değmeyecek şekilde daima su bulundurulur. Su sürekli buharlaşarak gerekli nemli ortamı sağlar.

Bitkinizin kökleri saksı dibinden çıkıyorsa veya toprak çabuk kuruyorsa saksısını büyütmek gerekiyor. Saksıyı değiştirmeden önce bitkiyi iyice sulayın. Yeni saksının dibine bir kat gübreli toprak koyun.

alıntıdır.
kadiş
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Botanik - Çicek Bakımı için İpuçları Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,08 saniyede yüklendi.)