Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Yakamızın Bilinmeyen Yönleri -  İskele Meyhanelerinde rakı-Balık
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
monarch
Anadolu Yakası
Yaş : 35
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 11 Kasım 2011 Cuma
Durum : Offline
İskele Meyhanelerinde rakı-Balık 7 Aralık 2011 Çarşamba 01:45:24
Neden: Liman kültürünün bir parçası olarak 27 yüzyıldır İstanbul’da bizimli yaşıyor iskele meyhaneleri. Nerede: İcadiye Caddesi, Kuzguncuk

İstanbul tarihteki en kapsamlı ilk koloni yerleşimine İÖ 7. Yüzyılda tanıklık etti. Karadeniz-Ege hattında yoğunlaşan deniz ticaretini en kritik noktasında bir liman yerleşimiyle kontrol altına almayı düşünen Megaralılar, söylenceye göre, Yunan ana kıtasından kopup gelerek bugün İstanbul’un tarihi yarımada adını verdiğimiz bölgesinde bir kent kurmaya karar verdiler.

Megaralı Byzas, İstanbul’un iki deniz arasında doğal bir geçit olduğunu düşünüyordu. Bu doğal geçitte, yeni kurulan pek çok şey liman kültürünün bir parçası olarak gelişti. Bu kültürün temel bileşenlerinden biri liman iskeleleri olurken, bir diğeri de şarap ve arak gibi içkilerle nefasetle buluşabilen kentin inanılmaz zenginlikteki deniz ürünleri oldu. Bunlar doğal bir süreçle şehrin iskele meyhanelerinde bir araya geldiler.

İstanbul’da Bizans dönemine ait iskele meyhanelerine dair elimizde fazla bilgi yok. Yine de, 11. Yüzyılın ünlü Bizans filozof ve tarihçisi Michael Psellos’tan Melitağros, Spanos, Gorgoplutos gibi bazı meyhanelerin varlığını ve isimlerini öğreniyoruz. Bu dönemde, daha çok bir Ceneviz yerleşimi olarak bilinen Galata’da en fazla ön plana çıkan iskelelerden birinin, surların Yağkapanı kapısı ile Karaköy kapısı arasında kalan kapısı olan Balıkpazarı olduğunu biliyoruz.

Meyhaneler, tıpkı mesireler ve sayfiye konakları gibi kendilerine önce Haliç’te yer buldu. Haliç aslında dünün Boğaziçi’siydi. Bugün Boğaziçi bizler için ne anlam ifade ediyorsa, Haliç de Bizans dönemlerinden Osmanlı’nın belki de 18. Yüzyılına kadar İstanbullular için benzer bir anlam ifade etti.

Fatih İstanbul’u aldığında bu meyhaneler , Haliç içlerinden Fındıklı’ya doğru uzanıyor, şehrin özellikle Galata bölgesinde yoğunlaşıyordu.

Michel Baudier, 1626’da Histoire Generale du Serrail et de la Cour du Grand Seigneur des Turcs (Paris, 1626) isimli kitabında, İstanbul’da 1500’den fazla meyhane bulunduğunu yazar. Evliya Çelebi de, Seyahatname’sinin 1. Cildinde meyhane sayısını 1060 olarak verir. Sırf Galata civarında 200 meyhane olduğunu aktarır ve “Galata demek meyhane demek” der.

16. yüzyılda Galata’da Azapkapı, Kürkçükapı, Yağkapanı, Balıkpazarı, Kurşunlu Mağaza, Mumhane, Eğri, Kireçkapı adlarını taşıyan iskeleler vardı. Kozmopolit meyhanelerin en renkli örneklerine Balıkpazarı iskelesi yakınlarında rastlanıyordu. Eremya Çelebi Kömürciyan, 17. Yüzyılda Balıkpazarı iskelesinin hemen yanı başında 20 tane balıkçı dükkanı bulunduğunu, bundan ötesinin meyhanelerle dolu olduğunu kaydeder.

Evliya Çelebi, eserinde dönemin ünlü meyhaneleri arasında Taşmerdiven, Kefeli, Manyalı, Mihalaki, Kakaval, Sünbüllü, Konstandi, Saranda’yı sayar. Bugün Haliç ve Galata’da iskelelerin bulunduğu noktalara yakın sokakların eski renkliliğinden ve yapısında eser yok. 1955’ten sonra yoğunlaşan istimlâklerle tarihi özelliği kaybetti Galata
Geçen zaman zarfında meyhanelerin tarzı değişmişse de, İstanbul 27 yüzyıldır meyhaneler kenti olmayı sürdürüyor.
Bugün iskele meyhaneleri, Haliç yerine Boğaziçi’nde yoğunlaşmış durumda. Bu da demektir ki, İstanbul’da vapurla gidip vapurla dönebileceğimiz iskelelerin hemen bitişiğinde, kadeh tokuşturup sohbeti koyultacağımız çok sayıda iskele meyhanesi var.

İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey
S:144-145
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Yakamızın Bilinmeyen Yönleri - İskele Meyhanelerinde rakı-Balık Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)