Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Yakamızın Bilinmeyen Yönleri -  İstanbul’un Zirvesinden Güneşi Batır
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
monarch
Anadolu Yakası
Yaş : 35
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 11 Kasım 2011 Cuma
Durum : Offline
İstanbul’un Zirvesinden Güneşi Batır 23 Aralık 2011 Cuma 22:48:08

Neden: 537 metreyle şehrin en yüksek tepesi olan aydos’a yapacağınız yürüyüş sonrasında nadir çiğdem türlerinin çevrelediği zirvede dinlenerek, Adalar’ı, Sarayburnu’nu ve Marmara’yı seyre koyulabilirsiniz
Nereden: Aydos Tepesi, Yakacık

Aydos 537 metrelik zirvesiyle İstanbul’un en yüksek noktasıdır. Tepenin bulunduğu Yakacık, dört bir yanı bugün siteler ve plansız kentleşmenin türlü ucubeleriyle kuşatılmış bir ilçe. Buna rağmen Aydos Tepesi; Küçük ve Büyük Çamlıca tepelerine kıyasla daha geniş bir yeşil alanla çevrili. Onu kıymetli kılan bir diğer etmen de tepede eski bir Bizans manastırı ile sarnıcının kalıntılarına rastlanıyor olması.

80’li yılların başlarında Yakacık’taki ayazmadan mataralarımızı şifalı addedilen sularla doldurup, yürüyerek Aydos’un zirvesine çıkardık. İstanbul’da günbatımının tadını çıkarabileceğimiz en güzel yerdi Aydos. O zamanlar güneyindeki ufak tefek yerleşimler manzaranın bütünlüğünü zedelese de, yönümüzü kuzeye çevirdiğimizde ufkun Karadeniz’e kadar uçsuz bucaksız ormanlıklar ve fundalıklarla çevrili olduğunu görürdük. TEM otoyolunun inşası orada Sultanbeyli adıyla koca bir belde yarattı ve Aydos’u bir parçası olduğu Ömerli havzasından koparıp attı.

Zirveye kimi çıkışlarımızda, dağın eteklerinde yaşayan “Aydos Tarzanı”na rastgelirdik. “Tarzan” Bizans hazinelerinin peşindeki karanlık define avcılarına karşı tepeyi nasıl savunduğu hikayeleriyle yüklüydü her daim. Sırt hattının kuzeyinde, bir Bizans ileri karakolunun iç nurcu ile duvarlarının bir kısmının izlerinin bulunduğu Keçi Kalesi mevkiine gelirdik. İçinde bir sarnıcı da olan yapının altından girilen ve denizin altından Büyükada’ya kadar giden gizli bir dehlizden bahsederdi Aydos Tarzanı. Girişini kendinin bildiğini ileri sürdüğü dehliz bu hazineleri saklarmış.

Aydos Tarzanı’nın bahsettiği hazine gerçekte var oldu mu bilemem, ama Ömerli havbzasının güneyindeki bu dağın dört bir yanını kuşatan nadir çiğdem türlerinin gerçek birer hazine olduğunu, şimdi nesilleri tehlike altında olan bu türleri çarpık kentleşmemize kurban verdikten sonra dahi anlayabilmiş değiliz. Bu topraklardan, nesli tehlike altındaki bu doğal hazineleri koruyan akıllı ya da deli bir Tarzan da çıkmış değil.

Çevresine antik dönemlerden itibaren ormanlarla çevrili olan Aydos ve Samandıra bölgesinin Bizans döneminde sayfiye olarak kullanıldığını tarihi kaynaklardan biliyoruz. İmparator II. Tiberius (578-582) ya da MAvrikios (582-602) Yakacık yakınlarındaki Samandıra’da (Damatrys) yazlık bir saray inşa ettirdi. Doğu Roma saray erkanı için bir av köşkü olarak da hizmet gören sarayın kalıntıları Samandıra’da bugün de görülebilir.
     
İmparator II. Iustinianos, 711 yılında tahtını korumak için ordularını bu bölgede toplamıştı. VIII. Mikhail Palaiologos da burada çadırlarda konaklamışlardı. Özellikle Anadolu yönünde savaşa hazırlanan Bizans ordusunun, bu bölgede toplanıp konakladığını ve bir savaş sonrasında da şehre girmeden önce geceyi burada geçirip toparlandığını biliyoruz. Bu gelenek fetihten sonra Osmanlı ordusunca da sürdürülmüştür.
     
İstanbul’un en yüksek tepesinin yer aldığı, suyun bolca bulunduğu bölgenin doğal olarak stratejik önemi de vardı. Tarsus’tan başlayan ve dağdan dağa ateşle haberleşilen, tarihin belki de ilk büyük çaplı erken uyarı sistemi ve kablosuz iletişim ağının (!) Auxentios’tan (Kayışdağı) önceki son noktasıydı Aydos (Aethos). Bu sistem 9. Yüzyılda İmparator Theophilus döneminde (829-842) matematikçi Leon tarafından Anadolu’daki Abbasi saldırılarının bilgisini almak ve Kayışdağı’ndan Ahırkapı’daki, saraya en yakın son fenere iletmek amacıyla kurulmuştu.

İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey
S: 130-131

Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Yakamızın Bilinmeyen Yönleri - İstanbul’un Zirvesinden Güneşi Batır Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)