Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Yakamızın Bilinmeyen Yönleri -  Ağva’da İnzivaya Çekil
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
monarch
Anadolu Yakası
Yaş : 35
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 11 Kasım 2011 Cuma
Durum : Offline
Ağva’da İnzivaya Çekil 9 Aralık 2011 Cuma 12:18:08
Neden: İstanbul’a 1.5 saat mesafedeki Ağva, hem şehrin kaotik havasından kaçıp huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenler, hem de dereleri, denizi ve ormanıyla sportif aktivite meraklıları için son derece uygun bir sayfiye beldesi.

Nerede: Göksu Deresi, Ağva

Bugün İstanbul’un kaotik havasından; şehirden de çok uzaklaşmadan kaçabilmek, doğanın tadını çıkarıp huzurlu bir tatil geçirmek için gidilebilecek en güzel köşelerin başında Ağva geliyor. İstanbul’un merkezine yaklaşık 100 km mesafede olan bu sevimli belde sevdiğinizle birlikte birkaç günlüğüne şehirden kaçıp inzivaya çekilmek için en güzel yerlerden biri.

Anadolu yakasının kuzey kıyısındaki Şile ilçesine bağlı bu şirin belde, Yeşilçay ve Göksu derelerinin Karadeniz’e döküldüğü yerde oluşan lüçük bir delta üzerinde. Ağva’nın batısında yarım yay çizerek Karadeniz’e dökülen Göksu Deresi var. Kıyıları yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı bu derenin kimi bölümleri geçit vermeyen sazlıklarla kaplı. Göksu’nun Karadeniz çıkışında geniş bir kumsal mevcut. Ağva’nın doğusunda kalan Yeşilçay ise mendirekleri ve rıhtımı sayesinde küçük tekneler için doğal bir liman işlevi görüyor.

Kısacası Ağva, deresiyle, deniziyle ve ormanıyla renkli bir doğa köşesi. Bu da bisikletten deniz bisikletine, olta balıkçılığından kanoya, trekkingden kuş gözlemciliğine kadar pek çok aktivite olanağı demek. Kandıra yolundan sapılarak gidilen Kilimli ve Kadırga koyları ise denize girmek ya da piknik yapmak isteyenler için 15 dakika uzaklıkta ideal bir başka seçenek.

Ağva’nın en güzel yanlarından biri de, aktiviteye bulaşmak istemeyip gündüzleri tembel tembel yatma hakkını kullanmak isteyenler için de uygun bir yer olması. Ağva’da isterseniz elma veya kiraz ağaçlarının gölgesindeki hamaklarda, isterseniz çimlerin üzerinde, isterseniz de nehir kıyısındaki minderlerin üzerinde yatıp baştankaraların, ispinozların, kızılgerdanların tatlı nağmeleri eşliğinde şekerleme yapabilirsiniz.

Bölgede bulunan çoğunluğu 8-10 odalı butik oteller “tembellik hakkı” konusunda ziyaretçilerine imkan sunuyor. Ağva’da akşamlar daha da sakin ve huzurlu. Birçok tesiste nehrin üzerine kurulu iskelelerde yemek yiyebiliyorsunuz. Hem Karadeniz’e kıyısı hem de iki nehir arasında bir delta yatağı olduğu için Ağva, deniz ürünleri açısından her zaman zengin. Doğal olarak, balıkçılık yaygın bir geçim kaynağı. Çoğunlukla Yeşilçay kıyısında yeralan kahvehanelerde balıkçılarla sohbet edebilir, hatta birlikte balığa dahi çıkabilirsiniz.

Osmanlı döneminde hatırı sayılır bir Rum nüfusu olan Ağva’nın geçmişi İÖ 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Bölgedeki ilk yerleşim denizci bir kavim olan Miletlere ait. Tüm Karadeniz kıyılarında yerleşimler kuran Miletler, Ağva’da da bir ticaret kolonisi oluşturmuşlar. Ksenophon, kendisinin de aralarında olduğu ve İÖ 401-399 yılında Yunan paralı askerlerinin yaptıkları epik yolculuğu anlattığı Anabasis isimli kitabında bu kıyılardan da söz eder. Kitapta bahsedilen Onbinler, yolculuklarının dönüşünde son kışlarını Şile yakınlarındaki Kalpe’de geçirmişlerdi. Bundan 2400 yıl önce kışı geçirmek için bile tercih edilen bölge, son yıllarda bahar ve yaz ayları dışında da ziyaretçi ağırlamaya başladı. Yine de Ağva asıl turistik hareketlenmeyi, 3 bin civarında olan nüfusunu 20 binlerce taşıyan yaz aylarında yaşıyor.

Ağva tarihi değerler açısından da zengin. Kalem köyde Roma dönemine ait kilise kalıntıları ile mezar taşları var. Hacılı Köyü’nün güneydoğusunda ise 3. yüzyıl başlarında pagan Romalıların Hıristiyanları hapsetmekte kullandığı, 240 m uzunluğunda Gürlek Mağarası bulunuyor. Hisartepe’de bulunan kale kalıntısı da Roma dönemine tarihleniyor. Sungurlu mahallesinde ise yine Roma dönemine ait bir dağ değirmeni var.

İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey
S:138-139
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Yakamızın Bilinmeyen Yönleri - Ağva’da İnzivaya Çekil Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,13 saniyede yüklendi.)