Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Yakamızın Bilinmeyen Yönleri -  ANADOLU YAKASI DOĞAL GÜZELİKLERİ
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
Mltm
Anadolu Yakası
Yaş : 41
Cinsiyet : Bayan
Kayıt : 13 Aralık 2013 Cuma
Durum : Offline
ANADOLU YAKASI DOĞAL GÜZELİKLERİ 18 Aralık 2013 Çarşamba 15:50:43
ÇAMLICA

İstanbul’un en tanınmış mesire yerlerinderı olan Çamlıca, şehrin Anadolu yakasında yer almaktadır.

Büyük Çamlıca tepesi şehrin en yüksek tepelerindendir ve konumu itibariyle olağanüstü bir manzaraya sahiptir. Aynı anda Boğaziçi’nin iki yakasının, adaların ve Marmara’nın görülebildiği Çamlıca tepelerinden özellikle gün doğuşu ve batışını seyretmek doyumsuz bir zevktir.

1980 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TURING ve Otomobil Kurumu arasında imzalanan bir protokolle Büyük Çamlıca tepesinde, Osmanlı mimarisine uygun, pavyon ve köşklerden oluşan bir restoran ve kafeterya inşa edilerek hizmete sunulmuştur. Bu mekanın işletmeciliği 1995 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülmekte ve İstanbul halkına çok uygun fiyatlarla hizmet sunulmaktadır.

ADALAR

İstanbul’un hem yerleşim hem de eğlence ve dinlence alanı olarak hizmet veren Adalar, Marmara Denizi’nde yer alan 10 adadan oluşmaktadır. Büyükada, Heybeli, Kınalı, Burgaz, Sedefadası, Kaşıkadası, Tavşanadası, Pide adası olarak isimlendirilen adalardan Büyükada ve Heybeli en önemlilerdir. Bu adalar Bizans Döneminde prenslerin sürgün yeri olarak kullanıldığı için Prens Adaları olarak da adlandırılmaktadırlar.
Büyükada isminden de anlaşılacağı gibi adaların en büyüğüdür. Bütün tepeleri ağaçlarla kaplı olan adanın iç kısımları ise zengin ağaç, bitki, çiçek türleri ile süslüdür. Ada içinde motorlu araç kullanımı yasaklanmış, böylelikle havanın temizliğinden hiç bir şey kaybetmeden ulaşım sorunu çözülmüştür. Ulaşım faytonlarla yapılmakta, böylece hem sağlıklı bir ortam sağlanmakta hem de ziyaretçilere şehrin başka hiç bir kısmında yaşayamayacakları nostaljik geziler yapma keyfi yaşatılmaktadır.

İstanbul’un Musevi sosyetesinin ve bazı zengin Türklerin sayfiye evlerinin burada olması nedeniyle yaz aylarında nüfusu artan ada, bu mevsimde yoğun bir ziyaretçi akınına da uğramaktadır. Bir çok yazlık restoran, gazino, klüp, diskotek, bar, kahve, çay bahçesi işletilmekte her tür zevke hitap eden bir eğlence ortamı yaratılmaktadır. Anadolu Klübü bu anlamda zengin kesimin kumar, eğlence ve dinlenme amacıyla tercih ettiği, bazı siyasetçilerin de tatil yaptığı bir yer olarak adada ki benzerlerinden ayrılmaktadır.

Büyükada plajları ile de ilgi çekmektedir. Ada da yer alan Aya Yorgi Kilisesi ise Hristiyanların ilgi duyduğu bir ziyaret yeridir. Ayrıca Müslümanlarca da ziyaret edilmekte, adaklar adanmaktadır. Heybeliada ise ikinci büyük adadır. Sakinliği ve doğal güzellikleri açısından müstesna bir mekandır. Faytonlarla ada turları yapılabilmekte ziyaretçilerin zaman geçirebileceği çeşitli eğlence mekanları,restoran ve kahveler hizmet vermektedir. Heybeliada plajları da oldukça temiz ve güzeldir. Heybeliada’da Deniz Lisesi’nin yanı sıra bir Papaz Okulu da bulunmaktadır.

ANADOLU KAVAĞI

Boğaziçi’nde Anadolu sahilinin kuzey kesiminde yer alan köy olan Anadolu Kavağı, İstanbul’da doğal güzelliklerini günümüzde de koruyabilen ender mekanlardan biridir. Bu özelliği nedeniyle yaz mevsimi boyunca turistik bir yer halini almaktadır. Ayrıca köyün üst kısmında bulunan ve Bizans
döneminden günümüze intikal eden Yoros Kalesi kalıntıları da ziyaretçiler için görmeye değer niteliktedir.

Son yıllarda köye yönelik turistik ilginin artmasıyla birlikte, sahil kısmında çok sayıda balık lokantası, restoran, çay bahçesi, kahve ve hediyelik eşya dükkanları da açılmıştır. Bu durum köyde ayrı bir atmosferin oluşmasına katkıda bulunmakta; şehirden fazla uzaklaşmadan farklı bir ortamın keyfini yaşamak isteyenler için Anadolu Kavağı’nı son derece cazip kılmaktadır.

POLONEZKÖY

İstanbul’un Anadolu yakasında Beykoz’dan Şile’ye giden yolun üzerinde yer alan sevimli bir köydür. 18. yüzyılda politik nedenlerle Osmanlı Devleti’ne sığınan Polonyalılarca oluşturulmuştur. Polenezköy son derece verimli bir doğanın ortasına kurulmuştur ve ziyaretçilerine sunduğu en büyük hediyesi sahip olduğu doğal güzellikler ve oksijen dolu havasıdır. Günümüzde yoğun bir turistik talebe maruz kalan köy buna bağlı olarak restoran, motel ve pansiyonlarla dolmuştur. İlkbahar ve yaz mevsiminde piknik alanı, yürüyüş ve spor alanı olarak ziyaretçilerine hizmet veren Polenezköy kış mevsiminde de av meraklılarının ilgisini çekmektedir.

Ayrıca sayıları çok azalmış olsa da köydeki Polonyalıların yaptığı çeşitli Polonya yemeklerinin tadına bakmak da ziyaretçiler için ilginç bir deneyimdir.

ŞİLE

Kocaeli’ne komşu ilçe günübirlik veya kısa süreli iç turizmin gözde mekanlarından biridir. Marmara ve Boğaziçi’nin kirlenmesine paralel olarak yazın ve hafta sonları denize girmek isteyen kişilerin özellikle tercih ettiği bir sayfiye kasabasıdır. Şile sadece temiz deniziyle değil içinden geçen akarsuları ve zengin bitki örtüsüyle de tabiatla başbaşa kalmaktan hoşlanan kişilere hoş bir tatil olanağı sunmaktadır.

Ayrıca içindeki sarkıt ve dikitleriyle ilgi çeken Sofular Mağarası da turistler için yöreyi ilginç kılmaktadır.


Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Yakamızın Bilinmeyen Yönleri - ANADOLU YAKASI DOĞAL GÜZELİKLERİ Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,08 saniyede yüklendi.)