Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Botanik -  Bonzai yaşayan bir sanat
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
AnGeL
Anadolu Yakası
Yaş : 63
Cinsiyet : Bayan
Kayıt : 19 Mayis 2008 Pazartesi
Durum : Offline
Bonzai yaşayan bir sanat 27 Ocak 2010 Çarşamba 20:51:17
Yıllar boyu bir bitkiye aşk derecesinde bakım yapabilmenin sabrıyla, estetik duyarlılığın ve bahçecilik ilminin birleşme noktasıdır bonzai.


Bonzai, küçük saksılarda ağaçların doğadaki güzelliklerini farklı boyutlarda sunan geleneksel bir Japon sanatıdır. Ağaçların büyümeleri, çiçek açmaları, meyveleri ve yaprakları her zaman insanlarda büyük bir ilgi uyandırmıştır.

Japonlarda ise bu ilgi bonzai sanatını doğurmuştur. Bonzai kelimesinin tam anlamı “saksı bitkisi”dir. Fakat bonzai bunun çok ötesinde farklı bir şeydir; doğayı küçük bir saksıda sunabilmektir.

Yaşlı devasa bir ağacın, bir ormanın yada doğadaki bir manzaranın ifade edilebilmesidir. Küçültülmüş ama yaşayan ağaçların yetiştirilebilmesidir. Doğanın böyle küçük bir parçasının yıllarca bakım altında tutulması, derin bir hazzın ve eğlencenin kaynağı olabilmektedir.

Bonzai sanatı uzun bir geleneğe sahiptir ve yüzyıllar boyu bonzai Japonya’da yetiştirilmektedir. Kamakura zamanında (1192-1333) resim tomarlarında bonzai resimlemelerine rastlanmaktadır. Edo zamanından (1603-1867) yaklaşık 200-300 yıl önce yetiştirilmeye başlanmış bazı bonzailer günümüzde hala yaşamaktadır.

Bonzai “yaşayan bir sanat” olarak bugün sadece Japonya’da değil, dünyanın birçok ülkesinde ilgi görmekte ve hayranlık uyandırmaktadır. Her geçen yıl daha fazla sayıda insan bonzai güzelliğini keşfetmekte ve bu uğraşı esnasında bitkiler dünyasının sükunetini hissetmektedirler.


Mevsimleri yaşamak
Bir bonzai yüzyıllar boyu sağlıklı yaşatılabilir, eğer gerekli yetiştirme teknikleri (saksı değiştirme, sulama, budama, vs.) uygun olarak ve dikkatli bir şekilde uygulanırsa. Mevsim değişimleri, özellikle yaprak döken bonzaileri çok ilgi çekici hale getirmektedir; ilkbaharda tomurcuklanması, yazın parlak yeşil, sonbaharda kızıl ve sararmış yaprakların dalları kaplaması, kışın dalların çırılçıplak ortada kalması. Seyrine doyumu imkansız olan, yıl boyu en az dört farklı görüntüde bonzai seyretme imkanı. Yaşayan sanatın sunduğu görsel şölen.


Bonzai merakı dünyada yayılıyor
Japonca bir kelime olan “Bonzai”, birçok dile girmiş olup uluslar arası bir terim haline gelmiştir. Birçok ülkede bonzai grupları ve organizasyonları kurulmakta ve toplantılar düzenlenmektedir. Bu doğrultuda 1989 yılında Japonya’da Dünya Bonzai Toplantısı tertip edilmiş ve dünya çapındaki bonzai organizasyonları federasyonu olarak Dünya Bonzai Dostluk Federasyonu kurulmuştur.


Bonzai hoştur yapması zordur
Yıllar boyu bir bitkiye aşk derecesinde bakım yapabilmenin sabrıyla, estetik duyarlılığın ve bahçecilik ilminin birleşme noktasıdır bonzai. Dünyanın her bölgesinde o yöreye has bitkiler ve ağaçlar vardır, yaşayan sanata malzeme olabilecek.

Bu yüzdendir ki insanlara cazibedar gelmektedir bonzai, lakin uygulayabileni ancak sabırlı olanlarıdır. Yaşayan sanatın bir diğer adıdır sabır, yapması bedava olsa da dayanması her babayiğidin harcı değildir.

Ekoloji Magazinkadiş
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Botanik - Bonzai yaşayan bir sanat Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (8,08 saniyede yüklendi.)