Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Aile -  Denizin ve Yelkenin İnsan Psik.Etkileri
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
AnadoluYakası
Anadolu Yakası
Yaş : 41
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 13 Nisan 2008 Pazar
Durum : Offline
Denizin ve Yelkenin İnsan Psik.Etkileri 8 Ağustos 2009 Cumartesi 00:22:22
Denizin ve Yelkenin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Yelken sporu bir doğa sporudur. Rüzgarla, dalgalarla, akıntılarla mücadele edersiniz. Önünüze birçok engel çıkar; hayatımızda olduğu gibi. Bu engelleri aşmak; kararlılık, motivasyon ve özgüven ister.

Yelken Sporunun Çocuk Gelişimine Katkıları :Yelken sporuna 7 yaşından itibaren başlanabilir. Bu yaşta yelkene başlayan çocukta sorumluluk alma, kendi başına karar verme, yardımlaşma özellikleri gelişir. Denize açılan çocuğun yanında ebeveyni yoktur, yelkenli tekneyi kendi başına idare edecektir ve rotasını kendisi çizecektir. Küçük yaşta gelişen bu özellikler çocuğun kendi öz güvenini kazanmaya hazırlayacak, çocuğu bağımlı kişilik yapısından uzak tutacaktır.

Yetişkin yaşlarda başlanan yelken sporu, iş-ev-trafik-özel hayat gibi karmaşık sorunlarla boğuşan kişilere yeni farkındaliklar kazandırmaya, çevrelerini pozitif şekilde algılamalarına ve kişilerin iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Denizin rahatlatıcı etkisi, rüzgarın ve martıların sesleri, yunusların tekneyle yarışması, kişinin doğa ile iç içe olmasının farkındalığını sağlamaktadır ki bu da kişiye iç huzur vermektedir.

Yakın zamanda başladığım denizde yelkenli tekne üzerindeki bireysel yardım görüşmesinde, danışanlarıma özgürlüklerini hissettirerek gündelik yaşamlarına artı enerjiler katıyorum. Günlük hayatlarında mücadele ettikleri sorunların olumlu duygular ile kolayca çözülebilmelerine, en azından denize açıldığımızda yaşadığı şehri göstererek sorunlarını ne kadar dar bir alanda yaşadıklarını fark ettirerek yaşama bakış açılarını geniş perspekitfte değerlendirmelerine olanak sağlıyorum.

Şirketler ve Yelken Sporu : Kurumsal şirketler açısından da son dönemde tam bir ekip çalışması yapılabilen yelken sporuna ilgi arttı. Liderlik, takım ruhu, stres yönetini, motivasyon, hızlı karar alabilme gibi özellikler yapılan çalışmalarla destekleniyor.

Yelkenli bir tekne şirket yönetmeye benzer. Yat tipi yelkenliler en az 6 -12 kişi ile kullanılır. Bir ekip çalışması söz konusudur. Takımda bir lider vardır ve herkes o liderin sözünü dinler. Ekibin her biri ayrı ayrı önemli pozisyondadır. Bir kişi hata yaparsa tekne rotasından sapar, hatta alabora olabilir. İyi idare edilemeyen şirket batabilir.Genel Müdür liderdir ve yönetici elemanları şirketin halkalarıdır. Denizde nasıl fırtına çıkabiliyorsa, şirketler de ekonomik krizlerle fırtınalara yakalanabilirler. Bu durumda liderin hızlı karar alabilmesi, elemanların motivasyonunu yüksek tutabilmesi, stres yönetimini iyi idare edebilmesi gerekir. Yelken sporunda özellikle takım yarışlarında lideri sürekli değiştirerek en alt kademedeki elamanın liderlik vasıfları ölçülebilir. Genel Müdür takımdaki en zor ama en alt görevleri yapıp emir alabilir. Bu da şirketteki verimi arttırır, çalışanların empati duygularını geliştirir.

Deniz ve yelken hayatımızdaki birçok etmenle eş değerdir.7 den 70 e denizi seven herkes yelkenli tekneyle maviliklere açılarak kendi yaşam kalitesini yükseltebilir. Deniz fobisi olanlara ise deniz kenarına gelerek denizin kokusunu içlerine çekmelerini öneriyorum.

Psk. Çağdaş Artu
katkılarıyla sitemize upload edilmiştir
Ayrıntılı Editör
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Aile - Denizin ve Yelkenin İnsan Psik.Etkileri Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,08 saniyede yüklendi.)