Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Hukuk -  Elektronik şikayet dönemi geliyor!
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
blue frontosa
Anadolu Yakası
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 27 Nisan 2008 Pazar
Durum : Offline
Elektronik şikayet dönemi geliyor! 16 �ubat 2010 Salı 05:27:56
Yeni düzenlemede otomotiv sektörünün de içerisinde yer aldığı tüm elektronik sistemlerin tanıtım ve kullanımında Türkçe yazılı ve sesli ifade zorunluluğu getiriliyor.
Tüketicinin bilgisayar başında oturduğu yerden sorununu çözmesi ve hakkını almak için mahkeme mahkeme dolaşmaması sağlanacak

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türk insanını çağdaş dünyaya entegre edecek düzenlemeler geliştiriyor. Başbakanlığa sunulan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun yeniden revize edilmek üzere geri çekildi. Üzerinde çalışılan yeni düzenlemede otomotiv sektörü de dahil tüm sanayi ürünlerinde kullanılan elektronik sistemlerin tanıtım ve kullanımda Türkçe yazılı ve sesli ifade zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca, geliştirilen TÜBİS projesi ile de tüketicinin bilgisayar başında oturduğu yerden sorununu çözmesi ve hakkını almak için mahkeme mahkeme dolaşmaması sağlanacak.

ULUSLARARASI SEMBOLLER BULUNACAK

Yapılması öngörülen değişiklikle, tanıtım ve kullanıma ilişkin konuların, malın üzerinde de yer alması halinde kullanılan yazılı ve sesli ifadelerin Türkçe olması zorunluluğu getiriliyor. Örneğin; otomobillerde Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunun yanısıra, otomobilin göstergelerinde de ya uluslar arası semboller kullanılacak ya da Türkçe ibarelere yer verilecek.

AVRUPA BİRLİĞİ’NE UYDURULACAK

Sanayi Bakanlığı, Kanun’da düzenlemeler yaparak, tüketici tanımı başta olmak üzere birçok yeni değişiklik, çağdaş tanımlama ve AB’ye uyumlu hale getiriyor. Bu amaçla yeniden düzenlenen 4077 sayılı Kanun Tasarısı’nda 14’üncü maddesi, "Yurt içinde üretilen veya ithal edilen sanayi mallarının tanıtım, kullanma, kurulum, bakım ve basit onarımına ilişkin Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla ve gerektiğinde uluslar arası sembol ve işaretleri kapsayan etiketle satışa sunulması zorunludur."


Elektronik şikayetle kimler başvurabilir?

Mobil imza ya da elektronik imza sahibi tüketiciler elektronik ortamda başvuru yapabilecek. TÜBİS ’elektronik imza’ ve ’mobil imza’ kullanımını destekliyor. Elektronik veya mobil imza sahibi tüketiciler dilerlerse doldurdukları şikâyet başvuru formunu 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu hükümleri kapsamında (Mobil İmza ya da Elektronik İmza ile) imzalayarak Tüketici Sorunları Hakem Heyetine hiç gitmeden resmi olarak yapabilecek. Bakanlık, tüketici yasasının çıktığı 1995 yılından bu yana il ve ilçelerde kurulan Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine yapılan şikayet başvurularını da internet üzerinden yapılabilmesine imkan getiriyor. Bilgisayar üzerinden yazılan sorunlar www.tuketici.gov.tr adresinden her il ve ilçe merkezinde faaliyet gösteren 975 ayrı noktaya gidecek. Bunun için, e-devlet şifresi, mobil imza ya da elektronik imzadan birine sahip olmak yeterli olacak. Tüketiciler elektronik ortamda başvurularını yapabilecek. Tüketici Hakem Heyeti de tüm başvuruları ve işlem aşamalarını elektronik ortama aktaracak.


İndirimler için yeni düzenleme

Taslak üzerinde yapılan düzenlemede, belirli tarihler dışında ürünler üzerinde indirimin yapılmasının önüne geçilecek. Yılda iki kez indirim dönemi getirilecek. İlkbahar ve Kış sezonu indirimli olacak, ayrıca olmayacak. Ancak, işletme tasfiye halinde ise indirim yapabilecek. Onun da süresi 60 günü aşamayacak. "Sevgililer Günü", "Babalar Günü", "Anneler Günü" gibi özel günlerde de 2 günlüğüne sınırlı olmak üzere indirim imkanı getiriliyor. Sabit olarak uygulanan cezalarda daha adil bir yaptırım getirilecek. 60 gün olan promosyon süresi 75 güne çıkarılırken, temalı dergilerin konusuna uygun promosyon yapmalarına izin getiriliyor.


TÜBİS üzerinden şikâyet başvurusu adımları


•Tüketici, e-Tüketici Portalı sayfasında yer alan "Tüketici Şikayet" butonunu tıklayarak açılan TC Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi Giriş Ekranı aracılığıyla TÜBİS’e giriş yapıyor. Burada şikayet başvurusu ekranı görüntüleniyor.

•Daha sonra tüketici, uyuşmazlığa konu alışverişe ait fatura veya fiş üzerinde yer alan vergi numarasını yazarak firma/esnaf bilgisine ulaşıyor.

•Firma/Esnaf bilgisi bulunmuş ise bu bilgi ekranda görüntülenerek tüketici tarafından işaretleniyor. Firma hakkındaki bilgileri elle girmesi isteniyor.

•Konu ile ilgili doküman/dokümanlar ekleniyor.

•Başvuru formu elektronik imza veya mobil imza ile imzalanıyor. Başvuru numarası alınıyor.

e-Devlet şifresi işin olmazsa olmazı oldu

Sistemin UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) ile bağı kurulmak suretiyle Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ile Tüketici Mahkemeleri arasında iletişim imkânı doğacak. Mahkemelerin heyetlerden posta yoluyla dosya istemelerine gerek kalmayacak, mahkemeler bunu elektronik ortamdan temin edebilecek. Tüketiciler de gerek Hakem Heyeti kararlarını gerekse Tüketici Mahkemesi kararlarını takip edebilecek. "e-Devlet Şifresi" sahibi tüketiciler www.tüketici.gov.tr adresinde yer alan "Tüketici Şikâyet" butonu ile TÜBİS’e girilmek suretiyle Tüketici Şikâyet Formu’na ulaşabilecek. Bu şifreyi edinen vatandaşlar elektronik ortamda birçok kamu kurumu ile iş yapabilecek. ’e-Devlet şifresi’, PTT Merkez Müdürlüklerinden alınabiliyor. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı adı altında sembolik olarak 1 TL tahsil ediliyor.


TÜBİS nedir? Ne getiriyor?

Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) sistemi ile ülkemizdeki tüm tüketici şikâyetleri tek noktada toplanmış olacak. Web tabanlı olarak çalışan bir otomasyon sistemi, internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan TÜBİS’e giriş yapmak mümkün olacak. Hem tüketiciler hem de hakem heyetleri bu sistemi kullanabilecek.
karasinek
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Hukuk - Elektronik şikayet dönemi geliyor! Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,14 saniyede yüklendi.)