Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Çevre & Doğa -  Erozyon Nedir?
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
deep blue
Anadolu Yakası
Yaş : 40
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 6 Mayis 2008 Salı
Durum : Offline
Erozyon Nedir? 6 Nisan 2009 Pazartesi 01:00:58
Erozyon (toprak aşınımı), toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yokedilmesi sonucu koruyucu örtüden mahrum kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır. Erozyonun başlıca nedeni, toprağı koruyan bitki örtüsünün yokolmasıdır. Arazi eğimi, toprak yapısı, yıllık yağış miktarı, iklim faktörleri, bitki örtüsü, toprak ve bitkiye yapılan muhtelif müdahaleler, erozyonun şiddetini belirleyen öğelerdir.

TEMA nın erozyonla mücadeleye bu kadar ehemmiyet vermesinin altında, erozyonun ülkemizin hayat koşullarını olumsuz etkileyecek kadar büyük 1 tehlike olması yatmaktadır. aşınma, Türkiyenin besin açısından kendine kafi 1 ülke olmasını tehlikeye düşürmektedir. Ülkemizin topraklarının % 73ü şiddetli aşınma tehlikesine maruzdur. Rüzgar ve yağmur, verimli toprakları sürükleyerek, baraj göllerine, akarsu yataklarına ve denizlere taşımaktadır. Ülke yüzeyinden 1 yılda kaybedilen toprak miktarı yaklaşık bir.4 milyar tondur. yalnızca tarım alanlarından kaybedilen verimli toprak miktarı ise yaklaşık 500 milyon ton/yıldır. Bu topraklarla ile mineral ve organik nesne de kaybedilmektedir. Türkiyenin kimyevi gübrelere ayırdığı yıllık kaynağın 4.5 trilyon lira olduğu düşünülürse, ekonomik kaybın büyüklüğü daha net anlaşılabilir. Erozyonla kaybedilen 1 farklı kıymet ise sudur. Kaybolan toprak yüzünden bütün sene yaklaşık 50 milyar m3 yağış depolanamamaktadır.

Erozyon toplumsal sorunların artmasına da yol açmaktadır. hatalı arazi kullanımı, tarım alanlarının verimini azaltmaktadır. Doğduğu ve büyüdüğü yerde geçim şansı ortadan kalkan insanların, kentlere göçmekten farklı seçeneği kalmamaktadır. Köyden kente göç ise, alt yapının yetersiz olduğu kentlerdeki ekonomik ve toplumsal sorunları daha da ağırlaştırmaktadır.

Barajlar ve yeraltı suları da, erozyonun etkilerinden nasibini almaktadır. Yerinden kopup giden topraklar, baraj göllerini doldurarak su depolama hacimlerini azaltmakta ve barajların ömrünün kısalmasına niçin olmaktadır. aşınma sonucunda toprağın altındaki ölü tabaka (ana kaya) ortaya çıkmaktadır. Faydalı toprak katmanlarını kaybeden arazilerde çölleşme başlamaktadır. NASAnın yaptığı 1 araştırmaya göre, erozyonun şiddetlenerek sürek etmesi halinde Türkiyenin büyük 1 bölümü 55 sene sonraları çöl olacaktır. Toprakları çölleşen 1 ülkenin esas sorunları, açlık, sussuzluk, işsizlik ve iç göç olacaktır.

Erozyonun Zararları

Bitki örtüsünün yok olması, erozyonun yanı dizi toprak kayması, taşkın ve çığ felaketlerini artırır.

Verimsizleşen ve yok olan tarım arazileri üzerinde yaşayanları besleyemez duruma gelip, kırsal kesimden kentlere doğru göçü arttırarak, büyük ekonomik ve toplumsal sorunlara yol açar.

Meraların yok olması hayvancılığın gerilemesine niçin olurken, gelirin azalması ve iş olanağının daralması sonucunu doğurur. Bitki örtüsünün yok olması, erozyonun yanı dizi toprak kayması, taşkın ve çığ felaketlerini artırır.

Erozyon sonucu taşınan verimli topraklar, baraj göllerini doldurarak, ekonomik ömürlerini kısaltır.

Yeşil örtü ve toprağın elden gitmesi birlikte ortaya çıkan iklim değişikliği ve bozulan ekolojik denge sonucunda, vahim boyutlarda doğal varlık kaybedilerek ekonomik zarara uğratır.

Bitki örtüsü ve toprağın olmadığı 1 yüzey, kar ve yağmur sularını emmemediğinden, doğal su kaynakları düzenli ve devamlı bi şekilde beslenemez.

Kaybedilen toprak örtüsünün tekrardan oluşması için binlerce sene gerekir.

explosive
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Çevre & Doğa - Erozyon Nedir? Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,11 saniyede yüklendi.)