Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Yakamızın Bilinmeyen Yönleri -  Güvercinleri Hatırla
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
monarch
Anadolu Yakası
Yaş : 35
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 11 Kasım 2011 Cuma
Durum : Offline
Güvercinleri Hatırla 7 Aralık 2011 Çarşamba 00:05:23
Bugün İstanbul’un pek çok köşesini süsleyen tarihi yapıların yanı başında kuş evleri görürüz. Osmanlı’dan kalma bu kuş evleri, bu coğrafyada yaşayan insanların kuş sevgisini sadece sanatsal bir motif, kültürel bir tema olarak kültür-sanat eserlerine yansıtmakla yetinmeyip, hayatın içinde de bizzat var ettiğindin en somurt delilidir. İstanbul’dan gelip geçen gezginler, tarih boyunca Osmanlı’da bu canlılara verilen öneme hayran kalmışlardı. Serçesaray, güvercinsaray, kuş köşkü, kuş takası vb. isimlerle de anılan kuş evlerinden bu evlerin yapı güzelliğinden hayranlıkla söz etmişlerdi. 19. Yüzyılın ikinci yarısında İstanbul’a gelen İtalyan yazar ve gazetesi Edmondo de Amicis, “Türkler’in çok sevip koruduğu her cinsten sayısız kuş nedeniyle, İstanbul’un kendine özgü bir neşesi ve zarafeti vardır” diyordu. Fransız gezgin Theophile Gautier ise, güvercinlerin teklifsiz ve cana yakın bir şekilde kentin içlerine sokulmalarından hayranlıkla bahsediyordu.

Gerçi İstanbul dışınbda da ev,çarşı, bedesten, han, hamam, köprü, çeşme, medrese, saat kulesi, türbe, ibadethane ve medreseler kuş evleriyle bezeliydi. Ama İstanbul kuşa verdiği önemle diğer Osmanlı şehirlerinden ayrılıyordu.

Osmanlı başkentindeki kuş evleri, Anadolu’da örneklerini gördüğümüz ve kuşların dışkılarını toplayıp tarımda değerlendirmek amacıyla hazırlanmış kuşhane ya da güvercinliklerden farklıydı. Bunlar şehirdeki güvercin, kırlangıç, serçe, saka gibi kuşların barınması ve konaklaması amacıyla tasarlanmıştı. Kuş evlerinin bazıları yapılardan bağımsız, taşınabilir şekilde oluşturulmuşken, daha zengin ve mimariyi küçük ölçeklibir yapı maketiyle taçlandıran eşsiz örneklere de rastlanıyordu.

16. yüzyıldan itibaren yaygınlık kazanıp çeşitlenen kuş evleri, 18. Yüzyılda birer mini köşk hüviyetine bile büründü.

Üsküdar, kuş evlerinin en güzel örneklerini barındıran bir İstanbul köşesidir. Meydandaki Yeni Valide Sultan Camii’nin güneybatı ve kuzeydoğu cephelerinde, ikişer minareli cami formunda tasarlanmış kuş evleri bulunur. Şemsi Paşa İlköğretim Okulu yakınındaki Ayazma Camii’nin özellikle güneydoğu ve güneybatı cephelerinde bulunan kuş evleri ise külliye formundaki yapılarıyla hemen dikkat çeker. Harem yakınlarındaki Selimiye Camii’nin güney cephesinde bulunan kuş evleri ise zarafetleriyle görülmeye değer diğer örnekler arasındadır.

Şehirdeki önemli yapılan zarafet ve kutsiyetin ötesinde birer merhamet ve erdem abidesi olarak taçlandırmışızdır kuş evleriyle. Bu güzel yapıları ev çok güvercinler benimsemiş onlar mesken tutmuşlardır. Bunu yaparken korkmamış, tedirgin olmamışlardır. Çünkü… “Bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz. Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler. Evet biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürcü” diye düşünmüşlerdir.

2000’li yılların Türkiye’sinde geçmişteki o insanlıktan biraz olsun nasibini almış olanlar, bir güvercinin ruh tedirginliği içindeyken bile bu ülkede insanların güvercinlere dokunmayacağı gerçeğini tek güvencesi sayarken hayatını yitirmiş güvercinleri, her zaman derin utanç, telafisi olmayan bir yalnızlık ve acıyla hatırlayacaklardır.
Bir zamanlar kuşlara sevgi ve merhametle yaklaşıp kuş evleri yapan Osmanlı’nın güzel örneklerini bu gerçekle birlikte anımsamak, İstanbul’un geçen zamanda yitirdiği değerleri yediden on yediye çocuklara bile göstermek lazım.

İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey
S:212-213

Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Yakamızın Bilinmeyen Yönleri - Güvercinleri Hatırla Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,08 saniyede yüklendi.)