Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Yakamızın Bilinmeyen Yönleri -  Hıdrellezde "Aya Yorgi"ye Tırman
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
monarch
Anadolu Yakası
Yaş : 35
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 11 Kasım 2011 Cuma
Durum : Offline
Hıdrellezde "Aya Yorgi"ye Tırman 9 Aralık 2011 Cuma 11:22:21
Neden: Büyükada’nın görkemli bir manzaraya sahip zirvesindeki Ayios Yeorgios Manastırı, inancından ötürü öldürülmüş Romalı bir asker ithafen yapılmış olsa da, her 6 Mayıs’ta her dinden ve mezhepten ziyaretçinin akınına uğruyor.

Nerede: Yüce Tepe, Büyükada

Eğer Büyükada, Çelik Gülersoy’un tanımladığı gibi, “İstanbul adalarının kaptan köşkü” ise, Ayios Yeorgios olağanüstü manzarasıyla da ziyaretçilerinin gönlünde taht kurmuş bir Ortooks Hıristiyan külliyesi. 19. yüzyıl tarihçilerinden Scarlatus Byzantius, insanın Yüce Tepe’den denizi ve teknelerin peşi sıra giden yunusları izleyebildiğini ve yörenin kutsallığından kaynaklanan bir hava içinde “yaşamı byounca diğer insanlar için ne yaptığını sorgulamadığını” yazar.
     
Kilisenin adını aldığı Aziz Yeorgios, Roma ordusunda binbaşı rütbesiyle görev yapan bir subayken, 3. yüzyılın sonlarında Hıristiyan inancından ötürü putperestler tarafından başı kesilerek öldürülen, babası Kapadokyalı, annesi Filistinli bir din şehidi. Dünyanın birçok yerinde Kapadokya’da doğmuş bu azize ithafen inşa edilen kiliseler bulunuyor. Temelleri İS 963’te Bizans İmparatoru Nikiforos Fokas zamanında atılan bu kilise de onlardan biri. Adadaki Kadınlar Manastırı’ndan o dönemde hediye edilen altın Ayios Yeorgios ikonası ile ünlü. Ikona Yeorgios’u boynunda 12 gümüş çıngırak bulunan bir at üzerinde, elinde mızrak bir ejderhayla mücadele halinde gösteriyor. Manastır Rumlar arasında “çıngırak, küçük çan” anlamına gelen “Koudouna” adıyla birlikte anılıyor.

Manastır kapsamında, merkez yapı diyebileceğimiz büyük kiliseden başka 10.-20. yüzyıllar arasındaki farklı tarihlerde inşa edilmiş ya da restorasyon görmüş üç küçük kilise ile ayazma bulunuyor.

Ayios Yeorgios’u İstanbul’daki diğer kiliselerden farklı kılan noktalardan biri, İstanbul’’un Müslüman halkı tarafından da zaman zaman ziyaret edilen bir kilise olması. Manastır, 23 Nisan’da ve Meryem Ana’nın ölümünün 40. günü olan 24 Eylül’de yine her dinden çok sayıda ziyaretçinin akınına uğruyor. 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan Hıdırellez’de de farklı dinlere mensup ziyaretçiler Ayios Yeorgios Kilisesi’ne geliyorlar.

Eskiden 6 Mayıs sabahı şafak vaktinde Ada’nın Rum cemaati diğer dinlerden isanların da katılımıyla Diaskelos gazinosundan tepeye yalınayak tırmanırmış. Kilisede dua edip adak adayan ziyaretçiler, daha sonra da getirdikleri yiyeceklerle panayır yapıp baharın müjdecisi olan ve Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada kabul gören Hıdırellez’i karşılarmış.

Çok eski tarihlerde manastırda rahipler tarafından üretilen şarap, yortu vepanayırlarda maşrapayla ziyaretçilere dağıtılırmış. Bir dönem yerini Bozcaada şarabına bırakan bu gelenek, bugün tepedeki kır gazinosunda içilen bira, şarap ve rakıyla sürüyor.

Kimi rahatsızlıklara ve dertlere çare olduğu söylenen kilisede şifa bulanlar arasında, demirden giriş kapısı üzerindeki Rumca ve Osmanlıca yazılardan da anlaşılacağı üzere, Müslüman Tebrizli Resul Efendi de var. Kapı onun bağışı. Bugün kiliseyi yortularda ve Hıdrellez’de ziyarete gelenler yukarıya tırmanırken apaçlara dileklerini temsilen çaput bağlıyor, yol boyu iplik çekiyorlar. Semavi dinlerinden çok şamanizme ait görünen bu ritüel, çevre kirliliğine neden oluyor.

Bir Hıdrellez sabahında Ayios Yeorgios’a çevreyi kirletmeden çıksak da olur. Farklı cemaatlerin aynı çatı altında, aynı Tanrı’dan ortak insani dileklerde bulunması bile yeterli. Bu şekilde, farklı cemaatler arasındaki barışçıl atmosferin filizlenmesine katkı sunabilmek bile günümüzde az bul şifa sayılmaz.

İstanbul’da Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey
S:142-143

Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Yakamızın Bilinmeyen Yönleri - Hıdrellezde "Aya Yorgi"ye Tırman Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)