Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Yakamızın Bilinmeyen Yönleri -  Poyrazköy - Anadolu Feneri - Riva
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
Prenses Arwen
Anadolu Yakası
Yaş : 44
Cinsiyet : Bayan
Kayıt : 25 Nisan 2008 Cuma
Durum : Offline
Poyrazköy - Anadolu Feneri - Riva 5 Mayis 2009 Salı 01:21:24
POYRAZKÖY

Boğaz’ın Anadolu yakasında Karadeniz’e en yakın yerleşimlerden biridir Poyrazköy. Köye ulaşmak için Beykoz’u geçtikten yaklaşık 4 km sonra solda Poyrazköy-Anadolu Feneri tabelasını izlemek gerekiyor. Asfalt dar yol sık orman içinden keskin olmayan virajlarla yükseliyor. Karadenize Anadolu Feneri’ne doğru giderken solda Poyrazköy yön levhasını izleyerek Boğaz kıyısına Poyrazköye iniliyor.

Fazla kalabalık olmayan köy tepeye kurulmuş. Köye girmeden sola Poyrazköy plajına yol ayrılıyor. Plaj fazla büyük olmayan bir kumsal ve çevresindeki irili ufaklı tesislerden oluşuyor. Soyunma kabinleri lokanta ve kahveler var.

Poyrazköy rüzgara ve akıntıya karşı korunaklı bir koy olduğundan tekne ve yatların demirlemesi için uygun. Özellikle yazın tatil günlerinde koy teknelerle doluyor. Yat sahipleri ya da biraraya gelip tekne tutanlar denize girmek için nispeten temiz olan Poyrazköy’ü seçiyorlar.

Poyrazköy’e gidiş yolu bir süre öncesine kadar askeri alanla çevriliydi. Askeri alan köye girişi engellemiyordu ama Beykoz-Poyrazköy yolu üzerindeki sık ormanlık alanda durmayı ve piknik yapmayı yasaklıyordu. Yasak kalkınca yol boyu piknikçilerin akınına uğradı. Önceki yıl larda da piknik ateşinden çok büyük bir yangın çıktı. Çevreyi tahrip etmeden yararlanmayı ne zaman öğreneceğiz acaba? İnsanın "keşke yasak devam etseydi" diyesi geliyor.

ANADOLU FENERİ

Poyrazköy’e dönmeyip Karadeniz yönüne devam edildiğinde kısa bir süre sonra Anadolufeneri’ne varılıyor.

Anadolufeneri İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkış noktası. Adı köydeki büyük fenerden geliyor. Karşı kıyıdaki Rumelifeneri ile birlikte boğazın girişini işaretliyorlar.

Fenerin yanıbaşında köy içinde boğaza ve karadenize hakim bir balık lokantası var ve kapalı ve açık alanları mevcut. Dilerseniz köye gelmeden yaklaşık 200 metre önce boğaz kıyısındaki bir başka salaş balıkçı lokantasına inen yola da girebilirsiniz.

Köyü geçip Karadeniz kıyısına inilebiliyor. Kabakoz olarak adlandırılan geniş çayırlık Karadenize dökülen bir dere ile bölünüyor üzerinde de şirin bir köprü. Köprünün öte yanı 10 yıl öncesine kadar askeri alandı ve geçilemiyordu. Özellikle bahar ve yaz aylarında piknik yapmak için çok uygun. Çevreye küçük yürüyüşler düzenleyebilir denize girebilirsiniz. Çevrede tesis yok. Anadolufeneri’nde yalnızca bakkal ve manav var. Hazırlıklı gitmenizi öneririz.

RİVA

Karadeniz kıyısında Anadolu Feneri ile Şile arasında kalan Riva (Resmi adı Çayağzı) Avrupa yakasındaki Kilyos ve Asya yakasındaki Şile gibi yerlere göre daha az kalabalıktır geniş ve uzun bir kumsalı bulunmaktadır.

Çevrede küçük koylar açıklarda ise adacıklar görülüyor. Plajda kabin çevrede ve dere kenarında kahveler lokantalar bulunuyor. Konaklamak isteyenler küçük motel ve pansiyonlardan yararlanabilirler.

Tepedeki Riva kalesi harap durumda. Kalenin kimler tarafından yapıldığı da kesin olarak bilinemiyor ama Boğaz’dan İstanbul’a yönelecek bir saldırıyı önlemek ve bu sahil bölgesini güvenlik altına almak amacıyla inşa edildiği söylenebilir. Tarihi Bizans öncesine uzanan Riva’nın bu yüzyıl başında nüfusunun çoğunluğu Rum’du. 1. Dünya Savaşı sırasında boşaltılmış ve sonra Karadeniz’den gelen göçmenler yerleşmişler.

Riva’nın güzelliği yalnızca denizi ve kumsalıyla sınırlı değil. Riva deresi yemyeşil bir vadi boyunca akıyor ve buradan denize dökülüyor. Genişliği yer yer 10 metreye ulaşan dere balık avcılığı için uygun. Dereden sazan ve yayın balığı çıkıyor. Ayrıca Riva Çayı üzerinde kayık kiralanarak gezinti yapılabilir.

Dere boyunca ve Riva’ya yaklaştıkça dere kenarında küçük lokantalar ve piknik yerleri bulabilirsiniz. Dilerseniz yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri mangal ve içecek bir şeyler isteyerek hazırlayabilir dilerseniz tüm ihtiyacınızı oradan karşılayabilirsiniz.

Riva deresi boyunca yeşile özlem duyan İstanbulluların ikinci konut olarak inşa ettikleri villaları ve siteleri göreceksiniz. Yapılaşma şimdilik rahatsız edici boyutta değil ama yarın ne olur bilinmez.


BjK
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Yakamızın Bilinmeyen Yönleri - Poyrazköy - Anadolu Feneri - Riva Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)