Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Koleksiyonculuk -  Pul ve Pulculuk - Filateli
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
eagle
Anadolu Yakası
Yaş : 40
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 26 Nisan 2008 Cumartesi
Durum : Offline
Pul ve Pulculuk - Filateli 13 Mart 2009 Cuma 12:07:13
Koleksiyona konacak pullarda aranacak en önemli özellik pulun sağlam olmasıdır. Yırtık, buruşuk, dantelleri kopuk, lekeli, kirli ve soluk pulların hiçbir değeri yoktur. Biriktirilen pullar damgalı ise, üstündeki damga temiz ve okunaklı olmalıdır.Damga koyu ve kirli ise ya da pul hasarlamış ise o pul kusurlu sayılır. Öncelikle pulların muhafaza edileceği albümlerin kuru ve rutubetsiz olması gereklidir. Pul albümleri üst üste değil dikey olarak dizilmelidir.

Albümleri en az ayda bir defa sayfa sayfa açarak hava-landırmak gereklidir. Pullar yerleştirilirken aralarında en az 5 mm. aralık bırakılmalı, damgasız pullar, arkasına parmak izi çıkmaması için mutlaka pul maşası ile tutulmalıdır.

Pulları damgasız ve damgalı olarak birik-tirmek mümkündür. Damgalı olanların damgası özel bir damga ise, zarfı ile birlikte saklamak gereklidir.

Pulları zarflarından ayırmak için, pulun yapışık olduğu kağıt ile birlikte ılık su dolu bir kaba konularak birbirinden ayrılıncaya kadar bekletilmesi gerekir. Daha sonra zedelemeden zamklı kısmı üste gelecek şekilde kurutulmaya bırakılır. Pul iyice kurumadan kalın bir kitap arasına konularak düzgün bir şekilde kalması sağlanır.

Pul, koleksiyon için hazırdır.

Koleksiyon çeşitleri:

KLASİK VEYA ÜLKE KOLEKSİYONU:

Bir ülkeye ait pulların belli bir tarihten başlayarak, eksiksiz olarak çeşitli şekil, zarf, blok v.s. olarak biraraya getirilmesi.

TEMATİK KOLEKSİYONLAR :
Belli bir plana göre yapılan düzenlemedir. Pulların üzerindeki resim, şekil ve konular esas alınarak yapılan koleksiyondur. (Örnek, müzisyenler, kuşlar, böcekler, çiçekler gibi.

MOTİF KOLEKSİYONLARI:
Pulların çıkış amaçlarına göre biraraya getirilmeleridir.

NOT : Tematik koleksiyon ile motif kol-leksiyonu arasındaki fark şudur; tematik koleksiyonda, belirli bir konu işlenir, belli bir tez pullarla açıklanır. Motif kolleksi-yonda ise sadece ilgili pullar biraraya getirilir.

Pul biriktirmeye yeni başlayanlar:
Yeni başlayanlar için kolleksiyona bir seri pul, eğer varsa bir adet özel blok ve ilk gün zarfı ile başlamak yeterlidir. Eğer istenirse birbirinden ayrılmamış üst üste ve yanyana 4 pulun meydana getirdiği 4’lü blokda alınabilir.

Pullar kullanılmamış olarak yani damgasız veya kullanılmış olarak yani dmgalı olarak saklanırlar. Damgalı olanları eğer damga özel bir damga ise, zarf ile saklamak uygundur. Aksi halde pulu yıkamak gerekir. Bunun için pul yapışmış olduğu kağıt ile beraber ılık suya konur ve kağıttan ayrı-lıncaya kadar bekletilir. Sonra kağıttan ayrılmış olan pul alınır, zamklı kısmı yukarı gelecek şelilde bir gazete kağıdı üzerinde kurumaya bırakılır. Kuruyan pul, bir süre kalın bir kitap arasına konarak ütülenir. Yani düzgün bir hale getirilir. Böyle bir pul artık saklanmaya veya kolleksiyona hazırdır. Kurutma işlemi için özel kurutma defterleri de vardır.

Bir filatelist için gerekli malzemeler:
Pul biriktirenlere şu temel malzemeler gereklidir.

* Pul pensi (Pul maşası)
Pulları tutup deftere veya albüme yerleştirmek için kullanılır.
* Büyüteç
Pulların hasarlı veya parmak izi olup olmadığı konusunda faydalanılan araçtır.
* Pul defteri/Pul Albümü
Pulların muhafaza edilmesi için gerekli olan en önemli malzemedir. Pullar albümlere, konularına, emisyon tarihine ya da ülkelerine göre yerleştirilir.
* Föy
Pulların sergilenmesi, saklanması için özel olarak hazırlanmış, üzeri kareli veya düz olan karton sayfalardır.
* Havid
İçine pul konulması için hazırlanmış ön yüzü saydam, arka yüzü zamklı özel zarf veya kılıflardır.Pullar bunların içine konarak föylere yapıştırılır.
* Şarniyer
İnce, tutkallı özel kağıt parçalarıdır. Bir kısmı pulun arkasına, diğer kısmı da herhangi bir deftere veya föye yapıştırılır.
* Katalog
Pullar hakkında fiat, renk, ebat, tiraj gibi bilgiler içeren yayınlardır.

Filatelik sergi:
Yukarıda açıklanan esaslara göre hazırlanmış kolleksiyonların özel salonlarda sergilenmesi filatelik sergidir.

Föyler üzerinde hazırlanan kolleksiyonlar, sergi salonlarındaki panolara yerleştirilir. Sergi bir yarışma özelliğini gösterir.

Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu ile dernek üyeleri arasından seçilen juri tarafından ödüle layık görülenler, derecelendirilir. Bunlara madalya vb. ödüller verilir.

Sergiler bölgesel, ulusal ve uluslararası olabilir. Bu sergilere ait bilgiler filateli derneklerinden elde edilebilir.

Sergilerden amaç, pulların önemini an-latmak, koleksiyonculuk zevki aşılamak, yabancılara karşı da bu minik elçiler eliyle ülkeyi tanıtmaktır. Pul kültürdür. Sergi bir kültür alış verişidir.
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Koleksiyonculuk - Pul ve Pulculuk - Filateli Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,13 saniyede yüklendi.)