Diğer Sitelerimiz :
 
E-Posta :  Şifre :  Ana Sayfa - Forum Ana Sayfa - Üye Ol - Şifremi Unuttum
Forum Ana Sayfa
Çevre & Doğa -  TEHLİKELİ ATIKLAR
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız  
blue frontosa
Anadolu Yakası
Yaş : 46
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 27 Nisan 2008 Pazar
Durum : Offline
TEHLİKELİ ATIKLAR 18 Kasım 2009 Çarşamba 14:50:19
Tehlikeli Atık Nedir

Genel Atık Tanımı: Aşagıda belirtilen kriterler kapsamına giren maddeler atık olarak tanımlanır tandart dışı ürünler, sağlıklı kullanım süresi geçmiş olan ürünler, .dökülmüş, niteliği bozulmuş ya da yanlış kullanıma maruz kalmış olan maddeler (kontamine olmuş maddeler), aktiviteler sonucu kontamine olmuş ya da kirlenmiş maddeler (temizleme işlemi atıkları, ambalaj atıkları), kullanılmayan kısımlar (atık piller ve katalizörler), yararlı performans gösteremeyen maddeler (kontamine olmuş asitler), endüstriyel proses kalıntıları (destilasyon atıkları), kirliliğin önlenmesi amacı ile kullanılan proses kalıntıları (yıkama çamurları, filtre tozları, kullanılmış filtreler),yüzey işlemleri kalıntıları (torna atıkları ve benzeri), hammadde işleme proses kalıntıları (petrol slopları, madencilik ve benzeri), değerini kaybetmiş olan maddeler (PCB’lerle kontamine olmuş yağlar),ihracatçı ülkenin kanunlarına göre yasak getirilmiş olan maddeler, yeniden kullanım veya geri kazanım amacı ile getirilen maddeler, kontamine olmuş alanın iyileştirme çalışmalarından doğan maddeler. Yukarıda bahsedilen katagorilere ait olmayan fakat üretici ya da ihracatçı tarafından atık olarak kabul edilen maddeler. Yukarıda belirtilmeyen üretim atıkları atık olarak tanımlanır.

Tehlikeli Atık Tanımı: Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında tehlikeli atık tanımı; Atık Listesinde (*) ile işaretlenmiş atıklar tehlikeli atıktır. Tehlikeli atıklar, EK-III A’da listelenen özelliklerden bir veya daha fazlasına sahip atıklardır. (2) Atık Listesinde (A) işaretli atıklar, EK-III B’de yer alan tehlikeli atık konsantrasyonuna bakılmaksızın tehlikeli atık sınıfına girer. (M) işaretli atıkların tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılacak çalışmalarda, EK-III A’da listelenen özelliklerden H3-H8 ile H10 ve H11 ile ilgili değerlendirmeler, EK-III B’de yer alan konsantrasyon değerleri esas alınarak yapılır. Bu hüküm tehlikeli maddeler ile kontamine olmamış saf metal alaşımlar için geçerli değildir.Tehlikeli Atıklar Neleredir

Ülkemizde oluşan başlıca tehlikeli atıklara örnek olarak;

·    Tehlikeli madde ile kontamine olmuş ambalajlar (boya kutuları, kimyasal kapları, yağ teneke ve varilleri v.b. kısacası, üzerinde tehlikelilik işareti (yanıcı, parlayıcı, toksik çevreye zararlı gibi) bulunan ambalajlar)

·    Atık Yağlar (Motor, makine ve türbin yağları, sentetik ve mineral yağlar, emülsiyon ve solüsyonlar)

·    Metallerin mekanik olarak işlenmesi esnasında oluşan ve yağ bulaşmış atıklar (yağlı metal talaşları, metalik çamurlar v.b.)

·    Yağlı araç parçaları,

·    Tehlikeli madde ile pislenmiş bez, eldiven, üstübü gibi atıklar

·    Boya ve vernik kalıntıları,

·   Eski piller ve aküler,

·    Organik solventler,

·    Flouresan lambalar, kartuş ve tonerler,

·    Pestisitler,

·    Asbest içeren maddeler,

·    Filtre tozları

·    Siyanür içeren sertleştirme tuzları

·    Metal içeren boya ve fosfat çamuru

·    Yağ içeren kablo atıkları

·    Fotoğrafçılık endüstrisinden kaynaklanan film banyo suları gibi atıklar verilebilir.Ülkemizde Ne Kadar Tehlikeli Atık Mevcuttur

Ülkemizde yıllık toplam tehlikeli atık üretiminin ~ 1.3 milyon ton/yıl olduğu tahmin edilmektedir.(Kaynak Çevre ve Orman Bakanlığı)
karasinek
acaba
Anadolu Yakası
Yaş : 55
Cinsiyet : Bay
Kayıt : 24 Mayis 2008 Cumartesi
Durum : Offline
ilgililer kontrol ediyor mu? 17 Mayis 2010 Pazartesi 14:45:46
Siz çok güzel bir metin yazmışsınız. Teşekkür ederim.

Benim merak ettiğim bir konu şudur; bir zamanlar toprağa gömülü bir sürü atık varilleri bulunup çıkarılıyordu. Fabrikalar araziye gömüyordu bu zehirli kimyasal varilleri. Veya açık döküyorlardı.

Şimdi, acaba bu hususu yetkili devlet mekanizmaları takip ediyor mu? Yoksa ülkemizdeki her iş gibi bu da tavsadı mı? İlgililer üç maymunu mu oynuyorlar?

Bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum. Medya bir sürü safsata ile uğraşacağına bizlere zaman zaman bu önemli konulardan haberler verse çok daha verimli bir iş yapmış olurlar diyorum.

üzeyir meraklı
Bu konuya yeni bir mesaj göndermek için tıklayınız Çevre & Doğa - TEHLİKELİ ATIKLAR Yukarı
Sayfalar :  1  
Reklam vermek için tıklayınız.
Üye Ol - Şifremi Unuttum - Forum Yardım - Forum Kuralları - Reklam - Bize Ulaşın  
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
 (0,09 saniyede yüklendi.)