TürkçeEnglish
Diğer Sitelerimiz :  
Ana Sayfa
Hakkında Ana Sayfa
Konumu
İklimi
Nüfusu
Tarihçesi
İlçeler
Haberler
Sağlık
Eğitim
Ulaşım
Trafik
Gezi
Etkinlikler / Sinema
Yeme / İçme
Turizm
Konaklama / Otel
Alışveriş
Haritalar
İlçe Fotoğrafları
Devlet Daireleri
İş, Finans Merkezleri
Linkler
İletişim
Nöbetci Eczaneler
Önemli Telefonlar
Bize Ulaşın

Sergi
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı kose

İSTANBUL SABİHA GÖKÇEN ULUSLARARASI HAVALİMANI

34912 Pendik
İstanbul/TÜRKİYE
Tel : 0 216 585 50 00
Faks : 0 216 585 51 14

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Pendik / Kurtköy’de, Kadıköy’e 40, Pendik’e 12, Taksim’e ise 50 km. mesafede bulunmaktadır.

Havalimanımıza TEM otoyolu bağlantısı ile ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.
Kişisel otomobiller haricinde, belediye otobüsleri, taksi, Havaş servisleri, deniz otobüsü ve tren ile ulaşım olanakları mevcuttur.

Havaş Otobüsleri
HAVAŞ Servis araçları, Kozyatağı, Taksim ve İzmit’ten her gün İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na hizmet vermektedir.

Havalimanı, Pendik Deniz Otobüsü İskelesi'ne 14 km uzaklıktadır.

Pendik Tren İstasyonu'nun Havalimanına mesafesi 14 km'dir. Haydarpaşa-Gebze yönü banliyö treni ile şehir merkezine ulaşılabilir.

Havalimanımıza hizmet vermekte olan belediye otobüsleri ile Anadolu ve Avrupa yakasındaki birçok noktaya ulaşım imkanı mecuttur.  Hat Bilgileri için TIKLAYINIZ !!!

Havalimanımızda hizmet veren ve Ağustos 2009 tarihi itibari ile temassız kart uygulamasına geçmiş bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı Taksi durağına bağlı taksileri  kullanabilirsiniz.


Canlı Yayın Uçuş Bilgi Ekranı için TIKLAYINIZ !!!

 

DIŞ HATLAR

Rezervasyon teyidi
Uçuşların, 72 saat öncesinden teyid ettirilmesi gerekmektedir.

Check-in işlemleri
Bilet ve bagaj işlemleri uçağın tarifeli kalkış saatinden 2 saat önce başlar ve 35 dakika önce son bulur.

Rezervasyon değişiklikleri
Dış hatlar rezervasyon değişiklikleri için ilgili Havayolunun ücret kuralları geçerlidir.

Serbest Bagaj
Ekonomi sınıfı yolcular için tanınan serbest bagaj hakkı 20 kg olup, business class yolcuları için ise 30 kg'dır.

 

İÇ HATLAR

Check-in işlemleri
Uçağın tarifeli kalkış saatinden en az 1,5 saat önce başlayan check-in işlemleri uçağın kalkış saatinden 30 dakika önce son bulur. Bu süre THY tarafından 45 dk. olarak uygulanmaktadır.

Rezervasyon değişiklikleri
Uçağın tarifeli kalkış saatine 12 saatten az kala yapılan değişikliklerde Havayolu tarafından % 30 ücret alınır.

İptal ve İade
Uçağın tarifeli kalkış saatine 12 saat kala ve daha öncesi ücret aynen ödenir.
Uçağın tarifeli kalkış saatine 12 saatten az kala ücretin % 70 geri ödenir.
Vazgeçilen uçuşlar ile ilgili değişiklik veya iptallerin ilgili havayollarına bildirilmesi, koltuğa ihtiyacı olan başka bir yolcunun uçmasını sağlayabilir!!!
Serbest bagaj
Ekonomi sınıfı yolcular için tanınan serbest bagaj hakkı 20 kg olup, business class yolcuları için ise 30 kg'dır. Bagaj haddi havayollarına gore değişebilmektedir.

KOLAYLIKLAR:

Bankacılık ve Döviz İşlemleri
Bankacılık Hizmetleri

Dış Hatlar Terminali geliş salonunda bulunan Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası ve Akbank şubeleri her türlü bankacılık hizmetini vermektedir.

Yapı Kredi Bankası
Şube Tel : 0216 585 51 87

Türkiye İş Bankası
Şube Tel : 0216 585 51 70

Akbank
Şube Tel : 0216 588 01 65

ATM hizmeti vermekte olan bankalar;
Akbank
Bank Asya
Garanti Bankası
HSBC
ING Bank
Türkiye İş Bankası
Yapı Kredi Bankası

Döviz İşlemleri
Döviz işlemleriniz için havalimanımızda şubesi bulunan bankalar dışında 7/24 esasına göre hizmet vermekte olan döviz bürosu’nu kullanabilirsiniz.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Dış Hatlar A Terminali’nde bulunan döviz bürosuna 0216 588 06 80 nolu numaradan ulaşabilirsiniz.

Kablosuz Internet
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Türk Telekom A.Ş. tarafından kablosuz internet erişim hizmeti verilmektedir.

Erişim sağlamak için TTwinet servisinin web sitesinden kredi kartı ile ödeme yapabilir ya da Türk Telekom A.Ş.’nin bayilerinden ön ödemeli kart alabilirsiniz.
Havalimanında bulunan Posta Ofisi’nden ön ödemeli kartlar temin edilebilinmektedir.


Telefon Hizmetleri
Dış hatlar ve iç hatlar terminallerinde 8 tanesi manyetik kartlı 2 tanesi kredi kart ve smart kartlı olmak üzere 10 adet ankesörlü telefon bulunmaktadır.

Bagaj Arabaları
Bagaj arabaları, dış hatlar terminali A ve B girişlerinde ve arrival (geliş) salonunda ve iç hatlar terminali önünde bulunmaktadır. Bagaj arabaları ücretsiz olarak temin edilebilir. Terminalde portör (Bagaj Taşıma) hizmeti veren görevliler bulunmaktadır.

PTT (Post Office)
Dış hatlar terminali geliş holünde bulunan PTT şubesi 8:30-16:30 saatleri arasında Pazartesi’den Cuma’ya hizmet vermektedir.

Tekerlekli Sandalye servisi
Engelli ve hasta yolcular için ücretsiz tekerlekli iskemle servisleri iç hatlar ve dış hatlar terminallerimizde mevcuttur.

Sigara İçme Yasakları
Kapalı alanlarda sigara içme yasağı uygulaması nedeni ile havalimanımız terminal binaları genelinde sigara kullanımı yasaklanmıştır. Sigara içmek isteyen misafirlerimiz terminal binası önündeki açık alanları kullanmak durumundadır. 

Bebek Odası
Dış hatlar terminali A, B holleri ve İç Hatlar Terminali gidiş salonlarında bebek bakım için tahsis edilmiş bebek bakım odaları bulunmaktadır.

Engelliler Tuvaletleri
Dış hatlar terminali A ve B holü gidiş salonlarında ve iç hatlar Terminali gidiş salonunda engelliler için birer adet engelliler tuvaleti bulunmaktadır.

Yolcu Bagaj Hizmetleri
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'na düzenlenen iç hat seferlerinde uçağın kalkış saatinden en az bir buçuk saat önce havalimanında bulunmanız gerekir.

Dış hat seferlerinde ise uçağın kalkış saatinden en az 2 saat önce havalimanında olmaya özen göstermelisiniz.

Havalimanına düzenli sefer yapan her havayolunun farklı uygulamaları olsa bile, genel kural olarak iç hat uçuşlarda uçağınızın kalkış saatinden 30 dakika önce, dış hatlarda ise 35 dakika önce check-in işlemleri tamamlanmış olur.

Havayolları ve Uluslararası Havacılık Birliği (IATA) tarafından uygulanan ekonomi sınıfı yolcular için ücretsiz bagaj taşıma hakkı 20 kg'dir.

Uçak içi kabinde taşımak istediğiniz bagajlarınızı da check-in işlemi yapan yolcu hizmetleri personeli tarafından etiketlenmesine dikkat ediniz.

Özel Refakat Gerektiren Yolcular

Refakatsiz Çocuk (Unaccompanied Minor)
Sabiha Gökçen Havalimanı yolcu hizmetleri personeli tarafından refakatsiz çocuklara refakat edilmektedir. 7 yaşından gün almış ve 12 yaşından gün almamış çocukların seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcisinin iznine bağlıdır.

Yolculuk edecek olan refakatsiz çocuğun rezervasyonlarının onaylı olması ve refakatsiz çocuk taşıma yetki belgesi formu doldurulmuş olması gerekmektedir.

Refakatsiz çocuğun check-in işlemleri tamamlanmasının ardından uçağın kalkış saatinde yolcu hizmetleri personeli tarafından uçağın kabin amirine tüm evrakları ile birlikte teslim edilir.

Uçak seyahatini tamamlayıp Havalimanımıza inen refakatsiz çocuklar da kabin amirinden evrakları ile birlikte teslim alınıp karşılayıcılarına teslim edilir.

Hamile Yolcu
Havalimanımızdan yolculuklarına başlayacak olan hamile yolcularımızın 28 haftaya kadarki seyahatlerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 28 haftayı aşmış olan hamile yolculardan kendi doktorlarından en geç 7 gün önce almış oldukları uçakla seyahatinde sakınca olmadığını belirten bir raporu check-in esnasında sunmaları gerekmektedir.

Hasta ve Engelli Yolcu
Sabiha Gökçen Havalimanı doktoru tarafından veya kendi doktorundan uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca bulunmadığı raporunu alan hasta yolcularımız check-in işlemlerinde bu raporu beyan etmelidirler.

Bakıma ihtiyacı olan yolcular, havayolları tarafından istenildiği takdirde refakatçileri ile uçabilirler. Engelli yolcular için herhangi bir rapora gerek olmamasına rağmen, kendi başlarına seyahat etmelerinde sakınca bulunan engelli yolcular ancak refakatçileri ile beraber seyahat edebilirler.

Yolculardan ve havayolundan gelecek olan talebe istinaden hasta ve engelli yolcular için tekerlekli sandalye ve sedye temin edilmektedir.

Kayıp ve Hasarlı Bagaj
Uçak yolculuğunuzun sonunda Havalimanımıza ulaştınız ve bagajınız çıkmadı ya da bagajınıza hasar verilmiş olduğunu gördünüz. Bu istenmeyen ve can sıkıcı durumlar karşısında hemen moralinizi bozmayın. Kayıp eşya ofisimiz ve personelimize müracaat ettiğiniz takdirde gerekli raporları düzenlenecektir.

Kayıp bagajınızın bulunması ve size en kısa zamanda iletilmesi için çeşitli bilgileri kayıp eşya personelimize ilettiğiniz taktirde bagajınız araştırılmaya başlanacaktır. Halen tüm dünya havaalanlarında ve havayolları tarafından elektronik ortamda kayıp bagajların aranması ve takibi için kullanılan WorldTracer Sistemi Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da mevcuttur.

Dış Hatlar danışma bankosu’na 0216 588 85 85, İç hatlar danışma bankosuna 0216 588 86 86 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan uçuş gerçekleştiren havayolları ve uçuş noktaları için TIKLAYINIZ !!!İSPARK HELİPORT

ULAŞIMDA HAVA TAKSİ DÖNEMİ

Sivil havacılık sektörünün şehir içinde helikopter ulaşımını gündeme getirmesi bu alanda çalışmalar yürüten İSPARK’ı harekete geçirdi.
İSPARK, Heliport projesi ile İstanbul trafiğine havadan çözüm sunuyor. Trafiğin yoğun olduğu ana arterlerde helikopterlerin iniş ve kalkışları için alternatif bir çözüm olarak kullanılan heliport, yalnızca ulaşımda değil pek çok farklı alanda İstanbul için önemli değerler üretiyor.
 
 
 
Kadıköy ve Üsküdar Kısıklı’da yapımı tamamlanan ve içlerinde yolcu bekleme salonlarının da bulunduğu modern pistler hizmete açıldı.

Heliport kullanım amaçları:

· Helikopter Taksi hizmeti
· Doğal afetlerde ilk yardım
· Ambulans / Acil Sağlık hizmetleri
· Turizm
· Ticari kullanım

 
Reklam vermek için tıklayınız.
  
Sık Sorulanlar - Kullanım Şartları - Gizlilik İlkeleri - Önemli Telefonlar - Reklam - Bize Ulaşın
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
(0,20 saniyede yüklendi.)