TürkçeEnglish
Diğer Sitelerimiz :  
Ana Sayfa
Hakkında Ana Sayfa
Konumu
İklimi
Nüfusu
Tarihçesi
İlçeler
Haberler
Sağlık
Eğitim
Ulaşım
Trafik
Gezi
Etkinlikler / Sinema
Yeme / İçme
Turizm
Konaklama / Otel
Alışveriş
Haritalar
İlçe Fotoğrafları
Devlet Daireleri
İş, Finans Merkezleri
Linkler
İletişim
Nöbetci Eczaneler
Önemli Telefonlar
Bize Ulaşın

Sergi
Kır ve orman kose

KÜÇÜK ÇAMLICA KORUSU
Üsküdar’da 227 rakımlı Küçük Çamlıca tepesi üzerindeki koruluğu da, yamaçlarındaki Tomruk suları, II. Mahmut zamanında sosyal yaşama açılmasıyla biliniyor. Ancak 1970’li yıllardan sonra yaşanan yapılaşma sonucu büyük bir kısmı tahrip edilen koru, fıstık çamları, karaçam, kızılçam, servi, çınar, gürgen ve ıhlamur ağaçlarından oluşuyor.

FETHİ PAŞA KORUSU
Yine Üsküdar’da bulunan 26 hektarlık Fethi Paşa Korusu, 1960-1980 arasında mülkiyet sorunu nedeniyle bakımsız ve girilemez durumda iken, Büyükşehir Belediyesinin istimlak işlerini tamamlamasının ardından 1985-1987 de bakıma alınarak gezinti yolları, koşu parkurları, seyir yerleri, kafeterya ve spor alanlarıyla hizmete açıldı.

Çam, meşe, sakız ağacı, akçakesme, at kestanesi, Trabzon hurması, yalancı akasya, dişbudak, porsuk ve nadide bir ağaç olan Japon kadife çamından oluşan koru, halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunuyor.

HİDİV İSMAİL PAŞA KORUSU
“Çubuklu Korusu” olarak da bilinen Hidiv İsmail Paşa Korusu, Çubuklu’da sahilden yamaca doğru yükselen yaklaşık 17 hektarlık alan üzerinde kurulu bulunuyor ve bölgedeki yerleşimin Bizans dönemine dayandığı biliniyor.

Bizans kaynaklarında Aziz Alexandır’ın kurduğu ve “Akimitis” olarak bilinen ve gece gündüz nöbetleşe ibadet etmeleri nedeniyle “uykusuz” olarak adlandırılan keşişlerin yaşadığı bir manastırın da o dönem bu bölgede kurulduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor.

İtalyan mimarisinin hakim olduğu ve 1907’de yapılan “Hidiv Kasrı”nın da bulunduğu Çubuklu Korusu, gümüşi ıhlamur, at kestanesi, porsuk vefıstık çamları, ehrami serviler, saplı meşe, yaz ıhlamuru, dişbudak, yalancı akasya, Akdeniz defnesi, Trabzon hurması, kuş üvezi, erguvan, çitlembik ve Londra çınarı gibi ağaçlardan oluşuyor.İSTANBUL KENT ORMANI

KENT ORMANININ YERİ

Kent Ormanı Beykoz İlçe sınırları içerisinde kalan Elmalı Barajı çevresinde Kuzeyde Beykoz ilçesi, Güneyde ve Doğuda Ümraniye, Batıda Üsküdar ilçe sınırları ile çevrilidir. İçerisinden Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün ana arteri geçmektedir. Çevresindeki yerleşim yerleri olan, Kadıköy, Maltepe Üsküdar, Ümraniye, Beykoz Çavuşbaşı ve Çekmeköy’de yaklaşık 5 milyon insan yaşamaktadır.
Kent ormanının ana giriş kapısı Ümraniye Küçüksu Caddesi Hekimbaşı Mevkiinde olması nedeniyle, ulaşım oldukça rahat olup toplu taşıma araçlarının rahatça gelip geçtiği bir yerdir. 1063,0 hektarlık bir orman alanında kurulmuştur.

KAYNAK DEĞERLERİ

Kent Ormanı içerisinde bulunan ormanlar genellikle plantasyon yöntemi ile oluşturulmuş ormanlardır. Elmalı Baraj Gölü Kent Ormanının ortasında olması nedeniyle çok yüksek bir kaynak değer oluşturmaktadır.

KENT ORMANININ FLORASI

Ağaç türleri; Kestane, Çınar, Ihlamur, Kayın, Meşe, Karaağaç, Kızılağaç, Dışbudak, Akasya , Akçaağaç, Gürgen, Yaban kirazı,Üvez, Titrek kavak, Aksöğüt, Sarıçam, Karaçam, Fıstıkçamı, Sahilçamı, Kızılçam, Sedir, Ladin, Karaselvi, Arizona servisi.

KENT ORMANININ FAUNASI

Tavşan, Karaca, Çakal, Sansar, Tilki, Sincap, Yaban domuzu, Yılan, Kertenkele, Bukalemun, Keklik, Tahtalı, Üveyik, Alakarga, Karatavuk, Çulluk, Yaban ördeği, Serçe, Ağaçkakan, Tarakçıl, İbibik, Bülbül, Saka, Karabatak.

KENT ORMANI İÇERİSİNDE BULUNAN MEVCUT TESİSLER

Ana giriş kapısı, kontrol kulübesi, WC’ler, 900 araçlık otopark, gözlem kulesi, enformasyon binası, 7 km orman yolu, 12 km yangın emniyet şeritleri, yaklaşık 10 km ihata tesisi mevcuttur

400 YILLIK AĞAÇLAR
1994’te kira mukavelesi yenilenmeyerek kullanımı İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçen köşkler ve parkta, aralarında 400 yıllık olanlarla birlikte nadir bulunan sekoyaların yanı sıra çamlar, sedirler, köknar, ladin, dişbudak, porsuk, ardıç, akçaağaç, meşe, yalancı akasya, sofora, at kestanesi, menengiç, Çin şemsiye ağacı, Amerikan lale ağacı, acem dutu, sabunağacı, kaymakağacı ve oya ağacı gibi çoğunluğu yabancı kökenli 120’den fazla egzotik ağaç ve çalı türü bulunuyor.


>>Sitemizde sizlere çok daha iyi hizmet verebilmek amacıyla oluşturduğumuz bölümlerdeki eksiklikleri, bilgiler elimize ulaştıkça tamamlayacağız.
>>Sürekli olarak güncellenecek olan sitemiz için sizlerin de bu konularda öneri ve desteklerinizi bekliyoruz.
Reklam vermek için tıklayınız.
  
Sık Sorulanlar - Kullanım Şartları - Gizlilik İlkeleri - Önemli Telefonlar - Reklam - Bize Ulaşın
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
(0,08 saniyede yüklendi.)