TürkçeEnglish
Diğer Sitelerimiz :  
Ana Sayfa
Hakkında Ana Sayfa
Konumu
İklimi
Nüfusu
Tarihçesi
İlçeler
Haberler
Sağlık
Eğitim
Ulaşım
Trafik
Gezi
Etkinlikler / Sinema
Yeme / İçme
Turizm
Konaklama / Otel
Alışveriş
Haritalar
İlçe Fotoğrafları
Devlet Daireleri
İş, Finans Merkezleri
Linkler
İletişim
Nöbetci Eczaneler
Önemli Telefonlar
Bize Ulaşın

Sergi
En Büyük Ve En Kapsamlı Zihinsel Engelliler Merkezi, Kapılarını Açıyor kose

En Büyük Ve En Kapsamlı Zihinsel Engelliler Merkezi, Kapılarını Açıyor

Kendiside bir engelli olan Bahadır Erdoğdu kardeşimizin ismini taşıyan Maltepe Belediyesi Bahadır Erdoğan Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi; Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyüğü apoletleriyle hizmete başlıyor.  5 yıldızlı otel konseptinde düşünülen ve hazırlanan merkez, engelliye rahat yaşam, sağlık, eğitim ve terapinin yanı sıra aileye de sosyal hayata devam edebilme müjdesini veriyor.


4200 metrekare kapalı ve yaklaşık 4 dönümlük açık alanda koşullandırılan Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’nde; Özel Eğitim Okulu, Özel Eğitim Rehabilitasyon Birimi, İş-Eğitim Merkezi, Aile Destek ve Eğitim Birimi, İş-Uğraşı Atölyeleri, Fiziksel Terapi Birimi, Uygulama Evi, Engelliler Pansiyonu, Engelliler Lokali ve Parkı bulunuyor.

 

Özel Eğitim Okulu; özel eğitime muhtaç okul çağındaki zihinsel engelli çocuklara hizmet verecek.

Özel Eğitim Rehabilitasyon Birimi’nde bire-bir eğitim verilecek, diğer sınıf ve işliklerde ise eğitilebilir öğrencilerle maksimum 10 öğrenci, ağır düzeyde öğrencilerle maksimum 8 öğrenci ile eğitim verilecek. Merkezde ayrıca; engelli bireylerin özel gereksinimlere ihtiyaç duydukları göz önünde bulundurularak sınıfların büyük bir bölümünde lavabo / tuvalet ve mutfak tezgâhı bulunuyor.

İş – Eğitim Merkezi’nde; yaş sınırı olmaksızın zihinsel engellilerin mesleki beceriler kazanması hedefleniyor. Standart eğitim alanına ek olarak iki atölyede çamaşırhane, ahşap atölyesi, oyuncak yapımı, fason montaj gibi mesleki eğitimler gerçekleşecek.

Eğitim Ve Rehabilitasyon Destek Hizmetleri arasında engelli bireylere ve ailelerine ideal fiziksel ortamı sağlamak amacıyla standart okul ve rehabilitasyon eğitim birimlerinin yanı sıra Aile Destek ve Eğitim Birimi, Fiziksel Terapi Birimi, İş-Uğraşı Atölyeleri ve Uygulama Evi bulunacak.

Bahadır Erdoğdu Zihinsel Engelliler Ve Rehabilitasyon Merkezi Seminer Salonunda gerek okula ve rehabilitasyon birimine devam eden engelli bireylerin velilerine gerekse çevrede yaşayan engelli ferdi bulunan ailelere yönelik düzenli olarak eğitim seminerleri düzenlenecek. Ayrıca veliler, bekleme odasında çocuklarını bekleyebilecekler, sergi alanında çocukların ürünleri inceleyebilecekler ve veli kafeteryasında konu ile ilgili yayınlardan faydalanabilecekleri gibi çocukların eğitimlerini sağlanan bilgisayarlardan izleyebilecekler.

Gerek merkezden gerekse dışarıdan katılım gösteren engelli bireylere iş-uğraşı atölyesinde el becerilerini geliştirmek için, iş-uğraşı terapisi sağlayan müzik ve seramik atölyesi eşliğinde ebru, halı dokuma, takı tasarım, resim gibi çalışmalar düzenlenecek. Havuz bölümü, spor salonu, sağlık ve fizyoterapi birimleri de yine aynı şekilde gerek okul ve rehabilitasyon birimine devam eden gerekse dışarıdan katılım gösteren engelli bireylere hizmet verecek.  

Mutfağı, oturma grubu ve benzeri birimleri ile standart bir ev şeklinde döşenmiş uygulama evi; bireyin engel düzeyine göre misafir ağırlama, çay demleme, yemek yapma gibi eylemlerin yanı sıra, tek başına yemek yiyebilme, yatağını toplayabilme gibi değişiklik gösteren çok çeşitli becerileri geliştirmek için uygun çalışma alanı sağlayacak. 

Engelliler Pansiyonu ise engelli çocuk sahibi olan ailelerin sosyal hayatlarını bir nebze olsun yaşayabilme fırsatı verecek. Düğün, cenaze ve benzeri aile etkinliklerinde, keder ve sevinçlerini özgürce yaşayamayan bu ailelerimiz pansiyon sayesinde, sosyal yaşama da devam edebilecekler. Engelli pansiyonu bir yatılı okul olmayıp, ailenin ihtiyaç duyduğu kısıtlı ve belli süreler içerisinde engelli bireyin bakım ihtiyaçlarının karşılanması ile beraber konaklamasına imkan verecek. Aileler merkezin bütün diğer hizmetlerini olduğu gibi pansiyonda bulunan çocuklarını da 24 saat internet ortamında izleyebileceklerdir.

Engelliler Lokali’nde; kafeterya, masa tenisi, masa hokeyi ve benzeri masa oyunlarının yanı sıra internet erişimi, bilgisayar oyunları, film gösterileri ve şenlikler gerçekleştirilecek.

 

Engelliler Parkı’nda yeşil alan ve yürüyüş yolları, hem sosyal bir aktivite hem de hipoterapi olarak midilli barınağı, binicilik eğitim alanı ve parkuru, zooterapi kapsamında çeşitli türde bahçe hayvanları ve barınakları, kış bahçesi, çok-amaçlı spor sahası, mini golf ve gerek bedensel engellilerin kullanımı için tasarlanmış oyun grupları gerekse zihinsel engellilerin kullanıma yönelik puzzle, duyu koridoru ve benzeri oyun-eğitim alanları ile hizmet verilecek.

 
Reklam vermek için tıklayınız.
  
Sık Sorulanlar - Kullanım Şartları - Gizlilik İlkeleri - Önemli Telefonlar - Reklam - Bize Ulaşın
Sayfamızda yayınlanan tüm materyallerin hakları sahiplerine aittir. © anadoluyakasi.gen.tr 07/08
(0,06 saniyede yüklendi.)